Търговската колегия на ВКС се произнесе по въпроса дали пострадало в пътнотранспортно произшествие лице, което е осъдило своя увредител, може впоследствие да иска от застрахователя по „Гражданска отговорност” на този увредител плащането на присъденото обезщетение
Ключов казус по застраховка Гражданска отговорност получи разрешение чрез дългоочаквано тълкувателно решение на Върховния касационен съд.
Общото събрание на съдиите от Търговската колегия на ВКС се произнесе по въпроса дали пострадало в пътнотранспортно произшествие лице, което е осъдило своя увредител, може впоследствие да иска от застрахователя по „Гражданска отговорност” на този увредител плащането на присъденото обезщетение.
"Тълкувателно становище на Върховния касационен съд (ВКС) сочи, че застрахователните компании трябва да плащат на пострадали при пътни инциденти цялата присъдена от наказателния съд сума вместо осъдения виновник. Досега компаниите се пазаряха с жертвите и предлагаха смешни пари независимо от присъдите с виновни застраховани шофьори. Всички решения по въпросния казус са влезли в сила и тепърва ще се издава изпълнителен лист за сумата от 150 000 лв", коментира адвокатът от Велико Търново Стоян Петров пред вестник "Труд".
С това решение той спечели дело на клиентка от Виена за обезщетение от 150 000 лв. заради нанесени щети при катастрофа. Солидната сума трябва да бъде изплатена от български застраховател.
Преди 6 г. българката с австрийско поданство Дарина Гнаденбергер пътувала за Варна. На бензиностанцията край великотърновското село Шереметя Златко Илиев се забил с автомобила си в колата на 48-годишната дама. Зад волана бил Георги Наумов от Варна, който издъхнал на място. Гнаденбергер пък е била със сериозни средни телесни повреди и не могла да работи като учителка във Виена дълги години.
Виновникът за пътната драма е клиент на наша застрахователна компания. В Търново присъдили 60 000 лева обезщетение на Дарина, които трябва да плати застрахователят. Той обаче предложил на жената 32 000 лв., които тя отказва да приеме.
Дарина наема адвокат Петров и започнала дело срещу компанията, което спечелила. Магистратите отсъдили, че компанията трябва да плати на Дарина Гнаденбергер 80 000 лв. без лихвите, разноските и съдебните такси от 2006 г. насам или общо 150 000 лева, пише още Труд.