В сметките на държавата няма заложени пари за парламентарните избори
Натискът за допълнителни разходи в проектобюджет 2013 започна. Отделни сектори са недоволни от числата и вече предявиха претенции за повече субсидии. Бюджетът догодина ще бъде допълнително подложен на натиск и заради предстоящите избори и евентуалното провеждане на референдум за АЕЦ "Белене" през януари. Непредвидени разходи могат да възникнат и заради условието страната ни да усвои догодина рекордна сума от еврофондовете. И без тези въпросителни проектобюджетът е пренапрегнат заради планираното увеличение на пенсиите и по-високите разходи за осигуровки на сектор сигурност.
За допълнителни пари от бюджета вчера настояха секторите образование, социални грижи и здравеопазване, които са сред малкото сфери с реален ръст. В образованието кабинетът залага 5% увеличение на парите за издръжка на учениците (единни разходни стандарти), което ще струва допълнителни 76.8 млн. лв. Средствата обаче ще покрият само обещаното увеличение на учителските заплати с 30 лв. и не отразяват инфлацията и повишаването на издръжката на училищата. Настояваме за 15% увеличение на разходните стандарти, така че училищата да могат да платят сметките си, коментира председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева. Според нея за такова увеличение е имало съгласие с просветното министерство при подписването на последния колективен трудов договор за сектора.
С над 585 млн. лв. за индексиране на пенсиите от 1 април правителството затвори устата на социалния министър Тотю Младенов. Той даде да се разбере, че не може да иска повече, понеже му дават 10% повече (около 16 млн. лв.) за издръжката на социалните домове, още 11 млн. лв. за увеличение на помощите за отопление заради поскъпването на тока и 3 млн. лв. отгоре за заплати на приемните семейства.
Но днес социалните работници от синдиката на работещите в държавното управление ще обясняват колко недостатъчно е увеличението на издръжката в социални домове от 161 млн. лв. на 177 млн. лв., тъй като само електроенергията е скочила с над 13%. А министър Младенов планира с допълнителните пари да се вдигнат и заплатите, които са най-ниските в бюджетния сектор и едни от най-ниските в страната.
За увеличение от 20 млн. лв. ще настоява здравното министерство. Ведомството не е съгласно с орязването на капиталовите му разходи от 20 на 10 млн. лв. и ще поиска да получи поне 15 млн. лв. Допълнителни пари ще се търсят и за фонда за лечение на деца, при който разходите се вдигнаха с отпадането на ограничението за максималната позволена помощ, както и за финансиране на болници в трудно достъпни места.
Националното сдружение на общините е притеснено от размера на целевата субсидия за капиталови разходи, въпреки че сумата се вдига от 70 на 101.9 млн. "Тези пари не са достатъчни, особено на фона на допълнителните разходи при европроектите и необходимостта за съфинансиране", коментира изпълнителният директор на сдружението Гинка Чавдарова.