Новата техническа хватка се прилага не само към фиксираните, но и с мобилните телефони.
"Нов вид телефонна измама- престъпниците прихващат личните телефони на жертвите" , алармира Вени Марковски, юрист и член на управителния съвет на „Интернет общество” пред бТВ.
Мошениците звънят на жертвата и съобщават за злополука с техен близък. Ако жертвата не повярва, съветват я да се обади например на 112. Вторият разговор се прихваща от тях и бандитите се представят и за служители на спешния център.
Румяна Мещрович, чийто баща е пострадал при такава телефонна измама, разказва как измамниците позвънили и му казали, че тя е пострадала в катастрофа и че трябва да намери сумата от 15 000 евро. От другата страна на телефона се представил хирург, който казал нейното име и дори предложил на възрастния човек да говори с нея.
Поисканите пари трябвало да бъдат използвани за сложна хирургическа операция и за поставянето на специални златни пирони в счупения крак на Румяна, които трябвало да се набавят от Германия. Измамниците казали на възрастния мъж да се обади на 166. Оттам версията на мошениците била потвърдена.
Новата техническа хватка се прилага не само към фиксираните, но и с мобилните телефони. Ако се използва по-стар, всички разговори могат да бъдат прихванати с подръчно устройство, което струвало около 2 500 долара.
При мобилните апарати се използва апарат, което имитира GSM клетка и препраща разговора към телефонна централа, инсталирана в обикновен компютър или лаптоп. Оттам позвъняването може да бъде прехвърлено и към страни с по-хлабаво законодателство, като например Беларус.
"Инвестицията и в двата случая е толкова малка, че с 1 – 2 удара се възстановява" , каза Марковски.