Едно от три семейства с малко дете в София се сблъска с нуждата от прием в болница заради усложненията от грипа тази зима
Мнозина, които се лутаха между 3-те най-известни болници, където лекуват деца, чуха "Няма места" и търсиха връзки, за да постъпят.
В момента детските отделения също са пълни заради бронхит, ларингит, пневмония. В София има вълна от херпангини и бронхити с дълга, дълбока кашлица, съобщиха педиатри.
Родителите трябва да минат през 14 болници, ако имат дете с по-сложен медицински проблем - на толкова места са пръснати детските специалисти в столицата, обясни проф. Владимир Пилософ, председател на Българската педиатрична асоциация и национален консултант по детска ревматология.
Съществуващото положение поставя децата в риск, породен от системата, а не от липсата на квалифицирани кадри, твърдят педиатрите в декларация до всички управленски институции.
Педиатричните легла в София са с 50% по-малко, отколкото в страната, а тези за деца в кърмаческа възраст са намалели двойно за 15 г. по данни на Регионалната здравна инспекция (РЗИ). Същевременно раждаемостта в столицата се увеличава. На 1000 деца се падат по под 2 болнични легла. Намалението е опасно, тъй като в София идват и най-тежко болните деца от страната, смятат експертите на РЗИ.
Като брой леглата са достатъчни, проблемът е в нерационално изградената и неефективна педиатрична система в София, твърди проф. Пилософ. Когато структурата е толкова пръсната, тя и не може да се използва по най-добрия начин.
В последните 25 г. се промени картината на заболеваемостта при децата в посока дихателни и алергични заболявания, казва детският кардиолог д-р Румен Маринов. "Във всякакъв аспект куца профилактиката. Нужно е да се създаде единна организация с
водеща детска болница на върха, която да обхване всички проблеми. Заедно с това трябва да има и програма за профилактика. Не може държавата да хвърля милиони чрез фонда за инвитро, а след това да изпуска проследяването на тези деца. До този фонд трябва да има и втори - за профилактика на децата до 6-ия месец", смята д-р Маринов.
Според педиатъра подобно на въведените вече прегледи за нефрологични проблеми на всички бебета до 6-ия месец трябва да се въведе и ехографски скрининг за цялостна оценка на детето.
Болничните детски лекари твърдят, че липсват заведения, в които се работи с децата с проблеми - церебрална парализа, неврологични и онкохематологични заболявания, сърдечни малформации.
Това са специализираните групи боледуващи деца, които са изтикани в периферията на медицинските грижи.
Четенето в интернет зае мястото на популярните беседи от специалисти за профилактиката на различните заболявания, но това е недостатъчно, а и свободните интерпретации на тази информация изместват центъра на тежестта, твърди д-р Маринов.
Болниците на пръв поглед са достатъчни като брой, но липсва гъвкавост в определянето на приоритетите при хоспитализация според лекарите.
"Дете с пневмония може да лежи 5 дни, може и 10. Нищо не пречи да се наблюдава в дневен стационар, след като се извърши най-важното - оценката на случая. Така ще се спестят и хоспитализации", обясни д-р Маринов. Според опитните специалисти педиатрията е бърза диагностика, бързо лечение и ежеминутно наблюдение на състоянието на детето. За да се осъществи идеята за дневните стационари обаче, трябват повече кадри и мотивация. Педиатрите и детските медсестри вече са критично малко, а и работят на по 2-3 места, за да си изкарват хляба.