Според разчетите на НОИ стопирането на реформата ще увеличи разходите за пенсии през 2014 г. с над 45 млн. лв.
Увеличаването на възрастта и стажа за пенсия може да бъде спряно не само през 2014 г., но и през 2015 г. Това стана ясно на заседание на социалната комисия в парламента. С изключение на депутатите от ГЕРБ, народните представители подкрепиха на първо четене промени в Кодекса за социално осигуряване, с които пенсионната възраст и стаж за догодина се замразяват.
“През 2014 г. няма да бездействаме, а ще работим усилено по механизъм за повишаването на пенсионната възраст в зависимост от нарастването на средната продължителност на получаване на пенсията”, каза зам.-председателят на комисията Георги Гьоков от БСП и добави: “Ако се наложи, мораториумът върху вдигане на възрастта може да продължи и през 2015 г.”
Според разчетите на НОИ стопирането на реформата ще увеличи разходите за пенсии през 2014 г. с над 45 млн. лв. Законопроектът на левицата дава възможност хората, на които не им достигат до 24 месеца стаж, да излязат в отдих с намалена пенсия. Социалната комисия прие и друг законопроект, с който отпада пенсионната възраст за военни, т.е. те ще се пенсионират само след 27 години стаж.
Допълнителните разходи, до които ще доведат промените в пенсионирането, не са включени в бюджета на общественото осигуряване за догодина.
Изпълнението на бюджета за тази година към 9-месечието показва, че броят на болничните листове и разходите на НОИ за обезщетения за временна неработоспособност продължават да се увеличават. От януари до края на септември това перо е глътнало 241,5 млн. лв. - с 24 млн. лв. или 11% повече спрямо планираното. Със същия процент е скочил и броят на листовете. Само през септември за болнични са платени 29,2 млн. лв., което е с 13,7% повече в сравнение със същия месец на 2012 г. Средното обезщетение е 133,24 лв. - с 2,4% по-високо спрямо година по-рано.
Разходите за пенсии са с над 114 млн. лв. по-малко спрямо плана. Основната причина е увеличението на възрастта и стажа за пенсия. Разходите за майчинство са с 15 млн. лв. по-малко спрямо планираното. Средното обезщетение за първата година след раждането е 356 лв. - с 0,1% повече спрямо м.г.