Сумата се е увеличила със 121 лв. спрямо края на м.г.
Средно по 1244 лв. имат българите, осигурени за втора пенсия в частен универсален фонд към края на юни 2012 г. Сумата се е увеличила със 121 лв. спрямо края на м.г., показват данните на Комисията за финансов надзор (КФН).
Частните пенсионни фондове ще започнат да плащат първите пенсии след десетина години. Очакванията са, че дотогава в личните сметки на хората ще са се натрупали толкова пари, че да осигуряват пенсия, равна на 15-20% от дохода преди прекратяването на кариерата.
Неотдавна зам.-председателят на финансовия надзор Ангел Джалъзов коментира в интервю за “Труд”, че малкият размер на средно натрупаната сума не е притеснителен, защото тя зависи и от данните за хората, които тепърва започват да се осигуряват. “От значение е размерът на средствата на всеки човек към момента на неговото пенсиониране”, каза Джалъзов.
Статистиката на КФН показва, че най-много пари имат хората между 45 и 54 години, които имат най-дълъг стаж. В техните партиди са се натрупали средно по над 1600 лв.
През първото шестмесечие средната вноска в универсалните схеми, в които задължително се осигуряват родените след 1959 г., е била 38 лв. на месец. Сумата е с 6 лв. повече спрямо година по-рано. По закон вноската е 5% от заплатата. Това означава, че хората се осигуряват върху доход около 760 лв., което е малко над средното възнаграждение за България.
Данните на КФН за инвестициите на деветте частни пенсионни дружества за периода юни 2010 - юни 2012 сочат, че те са постигнали средна годишна доходност от малко над 3%. За периода 2007-2011 г. обаче доходността е около нулата, което се дължи на срива на капиталовите пазари през 2008 г.
Статистиката показва още, че в професионалните схеми, в които се осигуряват хора, които полагат труд от първа и втора категория (с право на ранно пенсиониране), средната сума по индивидуалните партиди е 2180 лв. - със 100 лв. повече спрямо края на м.г. Причината са по-големият размер на вноските и по-високият осигурителен доход на работещите при вредни условия.
Според Кодекса за социално осигуряване професионалните фондове трябва да започнат да плащат ранни пенсии на миньори, химици, летци от 2015 г. Те ще получават пари, докато навършат общата пенсионна възраст. Сега мъжете, работещи първа категория труд, могат да излязат в пенсия на 52 години и 4 месеца, а жените - на 47 г. и 4 месеца.