25 Януари 2025, 23:34 Днес (0) | Вчера (2)

Поне стотачка за ЧНГ вечеря вкъщи

28 Декември 2012 08:33 в. Монитор по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 28 декември 2012, 08:38

Изхарчили сме 3 млрд. лв. по Коледа

Покупките за новогодишната трапеза ще излязат поне сто лева, ако средностатистическо българско семейство реши да празнува само вкъщи в „лайт” вариант, без да прекалява. След четирите почивни дни по Коледа на домакините им се отваря още доста работа за следващия дълъг празничен маратон. Най-много средства естествено трябва да се заделят за вечерята на 31 декември, когато по традиция българите слагат на масата повече мръвки, вино и мезета. За два килограма свински пържоли трябва да се заделят 20 лева, освен това повечето хора ще приготвят и печено пиле или пуйка. При избора на млада кокошка цената е около 7 лева за птица с тегло около 1,5-1,8 кг. За мисирка обаче трябва да се отделят още 30 лева.
Ракийката, с която започва вечерята, задължително върви със салати. От соцвремена се е запазил табиетът новогодишната вечеря да се „отваря” с руска салата, която излиза около 7 лева за килограм, ако е купена от специализиран щанд, още толкова пари отиват за салатата „Снежанка”. Изобилието от оранжерийни домати и краставици на пазара позволява всеки, който иска да си направи и шопска салата, за нея ще отидат още пет лева, ако включва по половин кило от доматите и зеленчуците, лук, прясна зелена чушка и бучка истинско сирене. Зелените салати, които вървят средно по левче, също може да изкушат любителите на предястията.
Към основните месни блюда задължително трябва да се добавят гарнитури, които много често са приготвени от картофи или ориз. Към тях често се добавят задушени броколи и карфиол, царевица или грах. За тези добавки трябва да заделим най-малко десетачка, но тя ще стигне при по-скромен избор.
На масата е задължително да има и плодове, те отдавна не са дефицитна стока, покупката на по килограм портокали, мандарини, банани и ябълки ще излезе поне седем лева, ако се пазарува в големите хипермаркети, освен това повечето българи ще сложат на масата си и печени ядки. Ако не са събрали орехите от собствената си градина, хората ще дадат по 5 лева за 250 г орехи, още толкова излизат бадемите и лешниците, ако са купени от пазара.
Вечерята най-вероятно ще завърши с баклава или торта, а много често и с двете. Торта с новогодишна украса все още може да се поръча в сайт за колективно пазаруване. За размера, от който излизат десет парчета, се плащат само 10,80 лева. Любителите на японско суши или индийска храна също може да направят изгодни поръчки в последния момент. Този избор обаче ще натовари общата сметка с още 30 лева.
Алкохолът на масата по традиция е български, ракията често е от село, а изборът на качествени български вина на достъпни цени е огромен. За бутилка нашенско газирано вино са достатъчни и два лева, повечето супермаркети правят в момента атрактивни промоции. Вносното шампанско обаче е доста скъпо, цената му достига до 200 лева за шише. Още двадесет лева ще отидат за безалкохолно и мезета, които ще направят празника истински.
Заради четирите почивни дни разходите около Нова година ще скочат повече от обичайното, а в следващите дни до края на януари ще има още няколко именни дни, които у нас се отбелязват от милиони българи.

Изхарчили сме 3 млрд. лв. по Коледа

Българите харчат в последните години между 2 и 3 млрд. лв. покрай Коледа и Нова година. Според прогнозите този декември ще надскочим рекордните суми. Това става ясно от данни на Националната агенция за приходите (НАП), цитирани от marica.bg.
През последните години средно на месец в икономиката се въртят 14,3 млрд. лв. През декември обаче сумата скача на 16-17 млрд. лв. Обяснението за разликата са празничните харчове на граждани и фирми.
Само за коледни подаръци, без да се включват разходите за празничната трапеза и пътуванията, българите са платили средно по 289 лв. Това е с 40 лв. на човек повече спрямо миналата година. Около 31% са похарчили до 100 лв. за подаръци. 26% са заделили между 100 и 200 лв. А 10 на сто са били най-разточителни и са напазарували изненади за под елхата за над 500 лв. Любопитното е, че българските мъже са изхарчили средно само лев повече за подаръци от жените – 289 лв. срещу 288 лв. Докато през 2011 г. разликата на харчове на двата пола е била цели 58 лв. в полза на мъжете. Експертите припомнят, че въпреки това все още не можем да се мерим по празничните харчове с европейците. Например по Коледа на стария континент се харчат около 2,6 млрд. евро за подаръци, но за един ден, и то само като плащания с банкови карти.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 24 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8798
GBP 2.4796 2.4887 2.3154
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив