Наказания само за шефа, реши съдът
Работниците, които си вадят хляба на черно, няма да бъдат глобявани. Според промяна в Кодекса на труда от началото на годината наемниците без договор подлежат на санкции наравно с шефовете си. Това обаче противоречи на конституцията, реши вчера Конституционният съд. Според магистратите спорният текст не защитава и гарантира правото на труд. Хиляди българи работят на черно, особено през лятото. Най-често сервитьори и бармани са наемани срещу пари на ръка, без договор и осигуровки.
Същата е ситуацията в строителството и селското стопанство.
За да се спре порочната практика, социалното и правосъдното министерства предложиха заловените да работят на черно да бъдат наказвани. Те трябваше да плащат глоба в размер на три лични осигурителни вноски.
Депутати от опозицията обаче оспориха закона пред съда, който спря поправките. "Твърде изкуствено стои глобата да се представя като форма на защита и опазване на интересите на санкционирания", пише в мотивите на магистратите.
"Конституционният съд доказа, че защитава социалната държава и на първо място работниците", коментира в парламента Михаил Миков. До момента няма наложена нито една глоба на работник без трудов договор, съобщиха пък от Главната инспекция на труда.
За противоконституционен е обявен и още един текст, свързан с представителността на работодателските организации. Става въпрос за изискването в тях да членуват браншови или отраслови структури и предприятия, в които са наети не по-малко от 100 хиляди осигурени служители. Преди това се изискваше една организация да има най-малко 750 членове, всеки с наети най-малко 10 работници и служители и общо не по-малко от 15000 работници и служители. Сега обаче като критерий се залага само броят на работещите във фирмите хора.