В повечето случаи става въпрос за микро- и малки предприятия, които имат малки резерви, за да противодействат на липсата на поръчки, поскъпването на горивата, тока, природния газ и затрудненото кредитиране
Освен броя на работещите, икономическата криза продължава да топи и работодателите в България. За една година те са намалели с 6900 - от 109 300 през второто тримесечие на 2011 г. до 102 400 през същия период на т.г. Това показва наблюдението на НСИ на работната сила.
В повечето случаи става въпрос за микро- и малки предприятия, които имат малки резерви, за да противодействат на липсата на поръчки, поскъпването на горивата, тока, природния газ и затрудненото кредитиране, коментираха експерти. Наскоро Агенцията за насърчаване на малки и средни предприятия публикува анализ, според който над половината от фирмите у нас се опасяват от предстоящ фалит.
Статистиката показва още, че намаляват и самостоятелно заетите, които не наемат работници. Броят им се е свил с близо 8000 - до 212 700 през второто тримесечие на т.г.
Тревожен е и спадът на заетите за поредно тримесечие. От април до юни т.г. работещите са били 2,913 млн. души или с над 32 000 по-малко спрямо същия период на миналата година.
Увеличение на заетите има единствено сред жените в предпенсионна възраст. При младежите и хората на средна възраст заетите намаляват.
НСИ отчита за пореден път и ръст на безработицата. През април-юни без работа са били 409 500 българи, от които близо две трети са мъже. Хората без препитание у нас са достигнали 12,3% от икономически активните българи.
Увеличават се и обезкуражените, които престават да търсят работа и отпадат от графата “безработни”. Броят им е стигнал 238 700 - с над 5000 повече спрямо година по-рано.