Значими ресурси има само в Министерството на отбраната
Служебният кабинет трудно ще намери съществени резерви в издръжката на министерствата, които да бъдат пренасочени към мерки за най-уязвимите групи. Парите за издръжка на част от ведомствата са замразени на нивата от 2010 г., когато бюджетът на почти всички обществени сектори бе орязан с 20%. Едва в няколко сектора има увеличение на разходите за издръжка, като най-сериозен е ресурсът във военното министерство, показа проверка на "Сега".
Средствата за издръжка на ведомствата бяха посочени от финансовия министър Калин Христов като основен източник на резерви, които правителството смята да пренасочи към допълнителни мерки в социалната сфера. Синдикатите настояват да се ползва и част от предвидените капиталови разходи за годината с аргумента, че изпълнението при тях е традиционно ниско и сумите така или иначе не се усвояват.
Христов обаче е категорично против да има намаление на инвестиционните разходи, защото това ще повлияе негативно на икономиката. И вчера пред БНР финансовият министър обясни, че това предложение е неприемливо и кабинетът ще направи корекции само в разходите за издръжка, като внимава да не дестабилизира съответните структури.
Сравнението в разходите за издръжка през последните 3 години показва, че малко министерства разполагат с висок бюджет, в който да се търсят по-значими резерви. От данните става ясно, че с най-значим ресурс в тази посока разполага военното министерство. Бюджетът на МО за издръжка тази година бе леко намален - от 236 млн. лв. през 2012 на 229 млн. лв. И с това намаление обаче парите за издръжка са повече, отколкото през 2010 г. - 202.5 млн. лв.
С големи бюджети за издръжка са министерствата на регионалното развитие и на земеделието, малък резерв има и в Министерския съвет. Средствата за издръжка на МРРБ за 2013 г. са 137 млн. лв. при 126 млн. лв. през 2010 г.
Парите на земеделското министерство за издръжка през последните 2 години бяха свити и за 2013 г. предвидените разходи по това перо са 97 млн. лв. - с 10 млн. лв. по-малко спрямо 2010 г., но не е изключено да има възможност и за допълнителна оптимизация. Синдикатите традиционно посочиха и вътрешното министерство като източник на резерви, но парите на МВР за издръжка са много ниски като дял от общия бюджет.
За режийни разходи в МВР през 2013 г. са предвидени 101 млн. лв. срещу 999.7 млн. лв. разходи за персонал. Затрудненията на МВР с издръжката са пословични и ведомството разчита на скандални дарения на бензин и консумативи и извънредни субсидии от кабинета. Миналата година например за издръжка МВР изхарчи 139 млн. при планирани 100 млн. лв.
Субсидията за издръжка на икономическото министерство е замразена на нивото от 2010 г. - 25.5 млн. лв., а на транспортното министерство е дори под сумата за 2010 г. Министерства като образователното, социалното и здравното, са традиционно бедни, а правосъдното ведомство успя да се пребори за по-високи разходи за издръжка тази година, но след нееднократни извънредни субсидии за издръжка на една или друга структура.
Бюджетите на останалите държавни органи със статут на първостепенни разпоредители - агенции и комисии, са по-ниски и дори и да има оптимизация, общият ресурс, който може да се събере, няма да е голям.
До момента кабинетът не е посочвал ориентировъчна сума за допълнителния пакет социални мерки, които смята да предприеме в три области - програмата за заетост, децата с увреждания и хора на енергийни помощи.