НЗОК годишно превежда между 36 млн. и 38 млн. лв. за тези изделия, а може да минава само с 12 млн. лв.
Експерти от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) пишат нова методика за плащането на медицинските изделия, с която най-сетне ще се актуализират и цените на консумативи, непроменяни от 2005 г. Документът ще е готов до края на месеца, а конкретните параметри ще са ясни, след като го гласува Надзорният съвет, съобщиха вчера за "Труд" от НЗОК.
Финансовият проблем е със стентове, които се поставят при заболявания на коронарните съдове на сърцето. В момента НЗОК превежда за всеки от тях по 1200 лв. Сумата е била оправдана преди 8 г., но днес реалната цена е 2-3 пъти по-ниска. Неотдавна и бившият шеф на НЗОК д-р Пламен Цеков заяви, че от митническите документи се вижда, че стентовете се внасят с цена от 100 евро (или 200 лв.).
"А преди предложената по времето на д-р Цеков нова методика да бъде отхвърлена от Комисията за защита на конкуренцията, от дадените оферти от фирмите се разбра, че те предлагат стентове масово с цена от 400 лв. Т.е. сега НЗОК плаща за консуматива 3 пъти повече", посочи вчера д-р Дечо Дечев, бивш зам.-шеф на касата по лекарствената политика, експерт по казуса и изпълнителен директор на столичната университетска болница "Св. Иван Рилски".
Той припомни, че НЗОК годишно превежда между 36 млн. и 38 млн. лв. за тези изделия, а може да минава само с 12 млн. лв.
Дечев първи лансира идеята консумативите, които са грижа на касата, да се сравняват като лекарствата с цените им в 17 референтни държави от ЕС. "И не на последно място важно е с новата методика да се гарантира и качество на консумативите", каза още д-р Дечев.
С постоянен контрол от страна на медицинската ДАНС може да се преустанови и практиката еднократни изделия да се стерилизират и да се ползват повторно. А така касата се източва, като плаща 2 пъти за едно и също изделие.