08 Януари 2025, 09:34 Днес (0) | Вчера (0)

Топлофикации искат по-високи цени на ток и парно

28 Ноември 2014 08:57 в. Сега по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 28 ноември 2014, 08:58

Дори и след промените в закона ДКЕВР няма да стане по-независима, смята шефката на комисията Светла Тодорова

Пазарлъкът за нови цени на тока и парното от януари вече е в ход. По-високи цени от януари са поискали част от енергийните дружества у нас. "От основните играчи в сектора, нямаме такива заявления, но имаме искания от централи с комбинирано производство, както и от топлофикации", съобщи вчера председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Светла Тодорова пред БНР.

Според шефката на регулатора обаче в момента политиката на контролния орган била да не одобрява промени в цените. "Освен ако не се появи нещо, което е очевидно наложително да бъде направено, считаме, че могат да се намерят резерви през следващите един-два месеца, докато видим какво ще стане с цената на природния газ", добави тя. Неотдавна от "Булгаргаз" поискаха минимално увеличение на цената на синьото гориво за първото тримесечие на идната година. Тази цена обаче е обвързана с цените на петролните продукти, които в последните месеци намаляват непрекъснато. Прогнозите са спадът да продължи и в бъдеще.

"Много от топлофикационните дружества са в тежко финансово състояние. От една страна, това се дължи на нередовните плащания от НЕК, но от друга - е резултат от последните две решения на регулатора, с които цените за централите бяха орязани", каза за в. "Сега" председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Илия Николаев. Вчера той отказа да каже кои от тях ще натрупат най-сериозни загуби към края на годината. Но преди месец Николаев определи като най-рискови дружествата в София, Пловдив и Плевен. "Топлофикациите ще загубят 5-6 млн. лв. до края на годината", изчисли шефът на асоциацията.

Тодорова коментира вчера и новите предложения за промени в Закона за енергетиката, свързани с работата на регулатора. По думите й те са добри, но не са достатъчни, за да гарантират, че комисията ще стане наистина независим орган. Основната част от промените са свързани с избора на членове на комисията, разделянето им на два подсъстава - съответно за енергийния и за водния сектор. Залага се и драстично увеличение на работните заплати на ръководството.

"Финансирането на Комисията практически не идва от бюджетни средства, а от лицензионни такси, които плащат регулираните предприятия", каза Светла Тодорова. Основният проблем и сега, и през следващата година обаче ще бъде липсата на кадри. Според председателя на ДКЕВР администрацията и сега не е в състояние да се справи с обема на работата. Преди месец Тодорова се оплака от бюджета на контролния орган. Стигнало се дори до там, че липсата на пари на практика блокирала проверките на място, защото за това били нужни командировъчни, бензин, автомобили и др.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 07 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8759
GBP 2.4796 2.4887 2.3536
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив