26 Май 2024, 15:09 Днес (0) | Вчера (0)

Управляващите ще събират пари за възрастните с нови осигуровки

17 Февруари 2014 08:31 в. Сега по статията работи: kalin
A+ A-
Последна редакция: 17 февруари 2014, 08:38

На 100 излизащи от пазара на труда вече влизат само 64 млади

Властта поглежда към въвеждането на нови осигуровки, за да се пребори с недостига на пари от бюджета.

 

Въвеждането на нови осигуровки - това е една от мерките, на които управляващите разчитат, за да понесе бюджетът огромния натиск от сериозното застаряване на нацията. За пореден път те възраждат идеята за осигуряване за "достойни старини" под формата на застраховане. Мярката е записана в доклада на социалното министерство "Демографската политика в България - от предизвикателства към възможности". Предвижда се застраховката да е освен доброволна и задължителна, което на практика означава нова осигурителна тежест.

Всяка подобна стъпка обаче се приема за непопулярна. Затова и осигуровката "Достойни старини" не бе въведена от ГЕРБ, макар че бе записана в плана за равнопоставеност на половете за 2011 г. В края на м.г. се появиха информации, че тя ще влезе в закона за възрастните, който депутатът от БСП и шеф на социалната комисия Корнелия Нинова трябваше да вкара в парламента до края на м.г. Законопроектът все още не е внесен, а Нинова отрече новината за евентуалната нова осигуровка.

Управляващите предлагат и обсъждане на идеи за покриване на осигурителни рискове паралелно с планово освобождаване на пенсионната система от неспецифични разходи и по-силна обвързаност на плащанията и размера на пенсиите с осигурителния принос. За подобен неспецифичен разход много социални експерти възприемат т.нар. вдовишка добавка. Според тях тя не е обвързана с никакво осигуряване за подобен риск. "Такава добавка може да се получава само ако се въведе специална осигуровка за този риск", смята Григор Димитров от БСК, който е член на Консултативния съвет за оптимизиране на осигурителната система. Записано е дори, че може да се мисли върху вариант за индексиране на пенсиите, който ще доведе до по-нисък ръст при тях, отколкото при заплатите. Такава била практика в някои европейски страни. Но това противоречи на възстановяването на швейцарското правило, което управляващите въведоха, за да има по-адекватно индексиране на пенсиите. Преди това ГЕРБ гласува вместо по швейцарското правило ръстът им да е само с инфлацията, като се очакваше тази мярка да спести най-много пари на НОИ в дългосрочен план.

Управляващите се застраховат, че подобни мерки ще минат само след широк обществен консенсус. Но практиката показва, че такъв не може да се постигне за непопулярни стъпки, които водят до отнемане на права и допълнителна осигурителна тежест. Работодатели и синдикати са на коренно противоположни мнения и не са склонни на отстъпки.

 

Без подобни новости не е ясно как точно държавата ще се справи с тежката демографска ситуация у нас. Според данните през 2008 г. за последен път на пазара на труда у нас са влезли повече млади, отколкото възрастни са излезли - 124 към 100. В следващите години младите постоянно намаляват и през 2012 г. на 100 напускащи трудовия пазар са влезли едва 64 души. Делът на българите в извънтрудоспособна възраст пък расте най-бързо в ЕС и към края на 2012 г. те са 1/5 от цялото население при едва 13.6% на децата до 15 г.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 24 Май 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8019
GBP 2.4796 2.4887 2.2962
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив