15 Януари 2025, 07:20 Днес (0) | Вчера (0)

Хапчето по-скъпо в нощната аптека

08 Март 2013 08:33 в. Монитор по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 8 март 2013, 08:34

Увеличението при лекарствата до 50 лева ще е 10%

Цените на лекарствата в нощните аптеки да скочат с около 10%. Това предлагат от Български фармацевтичен съюз. Такова увеличение се иска за илачите на стойност до 50 лева, а по-скъпите да се продават с твърда надценка от 5 лева.

Поскъпването на лекарствата по тъмно се предлага, за да стимулират собствениците на аптеки да отварят денонощни гишета. „В малки населени места като Видин и Монтана например няма денонощни аптеки, защото в тях трябва да работи допълнително поне още един магистър фармацевт. След като миналата година бяха орязани надценките върху лекарствата, назначаването на нов персонал е лукс за повечето собственици”, аргументира предложението за новите цени председателят на Българския фармацевтичен съюз Мирослав Ненчев.

По думите му преди време през нощта в аптеките работели помощник-фармацевти. Това обаче беше забранено от закона и те били заплашени от големи глоби при проверка от Агенцията по лекарствата. По тази причина през последните месеци повечето собственици на аптеки минали само на дневен режим на работа, но това лишавало хората от достъп до медикаменти при спешни ситуации.

Затова фармацевтите предлагат поскъпването на лекарство от 25 лв. да е с 2,50 лв., а за такова от 50 лв. ­ с 5 лв. За да не се бърка в джоба на купувача, те първо щели да потърсят начин надценката да се поеме от общините, а ако това не стане ­ да е за сметка на пациента. Все още обаче не е ясно как общините ще намерят средства да дотират поне по една денонощна аптека в населено място.

От здравното министерство коментираха, че няма да подкрепят въвеждането на такава промяна в Наредбата за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти. Окончателно тя трябва да е готова най-късно до 18 март.

„Ние сме предпазливи към тази идея, защото не смятаме, че е разумно в момента да се прокарват подобни промени. Факт е, че много малко от аптеките работят денонощно, но хората ще скочат веднага срещу едно такова увеличение на цените на лекарствата”, коментира председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов. Според него под 5% от близо 4000 аптеки работят през нощта.

Пациентски организации също са категорично против въвеждането на такси за продаваните през нощта медикаменти. Те дадоха пример с това, че стоките в денонощните магазини не са по-скъпи от тези, които работят до 22 ч. Те не подкрепят и останалите искания на фармацевтите – да се въведе минимална надценка за 100% реимбурсираните от НЗОК медикаменти, както и да се увеличи таксата за обработка на рецептата от 2 на 4 лв. „Исканията ни са обективни, тъй като фармацевтите също трябва да получават заплати, техният труд не е безвъзмезден”, коментира още Мирослав Ненчев. По думите му надценката на изцяло заплащаните от касата лекарства в Португалия е 10%, докато у нас законът забранява в обработката на рецептата да се калкулира някаква сума.

92 медикамента с по-ниски цени

Има решение цените на 92 лекарства да бъдат намалени. Това каза в Сливен министърът на здравеопазването в оставка Десислава Атанасова.

„Не трябва да се заплащат такси за обработените през нощта рецепти. Не трябва да се повишава и надценката на 100% плащаните от касата лекарства”, категорична бе Атанасова. Тя припомни, че в момента има работна група, която трябва да вземе решение по тези предложения на Българския фармацевтичен съюз, но личното є мнение е, че моментът не е подходящ за експерименти в тази насока. Атанасова коментира още, че през последните месеци у нас няма нито една закрита аптека, напротив – ежедневно се откриват нови. „Оценяваме като правилна стъпка намаляването на надценките с 2%, които търговците на едро и дребно поставят на лекарствата. Работим активно за намаляване цените на лекарствата. Постоянно се правят проверки в тази област”, посочи още министърът в оставка. Според нея няма криза в снабдяването с лекарства.

ЕК ЗАДЪЛЖАВА ОТ СЕПТЕМВРИ: Черен триъгълник пази от опасни илачи

 Лекарствата, които най-често дават усложнения при употреба или се фалшифицират лесно, ще имат черен триъгълник на опаковката след септември 2013 г. Това съобщиха вчера от Европейската комисия. Символът, който става задължителен за европазара, ще даде възможност на лекарите и пациентите лесно да разпознават лекарствените продукти, които са обект на т. нар. допълнително наблюдение. Отделно на опаковките ще има и текст, който ще насърчи потребителите да докладват за всяка нежелана реакция. Това ще става посредством националните системи за докладване.

„Символът може лесно да бъде разпознат от пациентите и специалистите в сферата на здравеопазването. Това е вид сигнал, че потребителите трябва да са по-внимателни от обикновено”, разясни еврокомисарят по здравеопазване Тонио Борг. По думите му това ще помогне за събирането на информация, свързана със страничните ефекти от дадено лекарство. Така ще може да се правят и по-обстойни анализи.

Много често болните изпитват леки неразположения при приема на даден медикамент. Досега те не бяха задължени, нито мотивирани да сигнализират за тези проблеми, коментираха новите европейски разпоредби от здравно министерство. По думите им от тази година българските граждани ще могат да подават сигнали директно в Изпълнителната агенция по лекарствата.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 14 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.9178
GBP 2.4796 2.4887 2.3239
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив