Работодателите не удържат авансов данък върху гражданските договори от октомври до декември
По-високи хонорари и суми по граждански договори ще получават хората през останалите три месеца до края на годината. Причината за това не е вдигане на заплатите след изборите, а текстове в Закона
за данъците върху доходите на физическите лица.
През четвъртото тримесечие на годината, както стана и през същия период на миналата година, работодателите няма да удържат авансов данък от 10% върху доходите от хонорари и граждански договори. Така през месеците от октомври до декември хората ще взимат по-големи суми, но в началото на 2015 г. те ще трябва сами да декларират получените през тази година доходи и да си платят дължимите данъци.
Реално през оставащите месеци до Нова година хората ще получават по-големи суми. Така ще може да посрещнат Коледа с пълни джобове, ще имат повече пари за подаръци и за коледна трапеза. Но в началото на 2015 г., когато банковите сметки са изпразнени по време на празниците, ще трябва да платят наведнъж сериозна сума за данъци. Например човек всеки месец получава по 1000 лв. по граждански договор. За месеците от януари до септември той ползва 25% нормативно признати разходи и върху оставащата сума от 750 лв. работодателят му удържа 10% авансов данък, или 75 лв. Така реално за първите девет месеца на година той е получавал по 925 лв. За последните три месеца от годината обаче същият човек ще получава цялата сума от 1000 лв. А с подаване на годишната си данъчна декларация до 30 април 2015 г. той ще трябва да обяви целия си доход от 2014 г. и сам да внесе в хазната дължимия данък за трите месеца от октомври до декември. Така той ще трябва наведнъж да плати 225 лв. (3x75 лв. = 225 лв.).
Ако същите 1000 лв. през 2014 г. се получават като авторски възнаграждения, човек ползва 40% нормативно признати разходи. Така за месеците от януари до септември след плащане на данъците му остават 940 лв. (от 1000 лв. се вадят 40% нормативно признати разходи, останалите 600 лв. се облагат с 10% и дължимият данък е 60 лв.). През последното тримесечие обаче ще се получава чистата сума от 1000 лв. А през 2015 г. с подаване на годишната данъчна декларация ще трябва наведнъж да се платят 180 лв. за дължимите налози за последното тримесечие на 2014 г.
Същата схема важи и за доходите от наеми, които граждани получават от фирми. Ако хазяин е дал магазин или офис под наем на фирма, през последното тримесечие на настоящата година наемателят няма да удържа авансов данък. А през 2015 г. хазяинът ще трябва сам да пресметне дължимия данък и да го внесе в хазната. Например, ако наемът е 1000 лв., хазяинът ползва 10% нормативно признати разходи и върху останалите 900 лв. дължи 10% данък. Така с подаване на годишната си данъчна декларация през 2015 г. ще трябва да плати данък от 270 лв. за трите месеца от октомври до декември (3x90 лв. = 270 лв.).
Тези промени влязоха в сила от началото на миналата година, като целта беше да се облекчи бизнесът. Фирмите вече внасят налозите върху възнагражденията извън работната заплата (като хонорари и граждански договори) на тримесечие - до края на месеца след всяко тримесечие. А за четвъртото тримесечие работодателите не удържат авансов данък върху доходите извън заплатата. Тази отговорност е прехвърлена на самите работници и служители. След като този механизъм работи близо две години, сега новите управляващи ще трябва да преценят дали да го запазят и през следващата 2015 г. Защото при този начин на облагане се спестяват разходи на бизнеса, но пък хиляди граждани трябва сами да пресмятат данъците си и да ги внасят в хазната.