29 Ноември 2024, 21:49 Днес (2) | Вчера (2)

Цената на тока без промяна от 1 юли

10 Май 2013 08:14 в. Монитор по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 10 май 2013, 08:18

НЕК предупреждава, че не може да плаща

От 1 юли цената на тока може да остане непроменена. Това съобщи министърът на икономиката и енергетиката Асен Василев, като се позова на разговорите, които министерството води в момента с енергийните компании, както и на направените разчети. „В мините се намериха резерви, ТЕЦ „Марица-изток 2” входира в ДКЕВР желание да се намали цената на тока. Търсят се резерви във всички други държавни предприятия. Говорим и с частните дружества”, обясни пред БНР министър Василев.

В средата на април стана ясно, че исканията на енергийните компании – държавни и частни, за промяна на цените на еленергията и различните добавки варират от 7% до 176%. Тогава и министър Василев, и премиерът Марин Райков обявиха, че ще се търсят всички резерви по веригата.

Прогнозата на министъра вчера идва ден след като от държавната ТЕЦ обявиха, че са намерили резерви в размер на 29 млн. лв., което може да свали цената на произвежданата от тях енергия с 2,5 лв. до 63 лв. на мегаватчас.

От АЕЦ „Козлодуй” пък са сметнали, че могат да смъкнат разходите си с 40 млн. лв., съобщи изпълнителният директор на централата Валентин Николов. 10 млн. лв. от намерените резерви са от ремонтната програма. За останалите 30 млн. лв. се иска разрешение от министъра да бъдат извадени фонда за извеждане на ядрени съоръжения от експлоатация и с тях да се плати за извозването на отработено ядрено гориво в Русия. При това положение цената на АЕЦ „Козлодуй” (за енергия и разполагаемост) може да стане 48,46 лв. за мегаватчас при първоначално поискани от ДКЕВР 51,21 лв., обясни Николов.

От пресцентъра на НЕК съобщиха, че не са внасяли корекция в предложението си, защото финансовото състояние на компанията е такова, че няма никакви резерви. От преносния оператор (ЕСО), казаха, че предложили на министерството орязване на разходите си с 9 млн. лв.

Така до момента резервите, намерени по заръка на министър Асен Василев от държавните енергийни компании, се оказват на общата сума от 78 млн. лв. Той им постави задача за икономии в размер на общо 100 млн. лв., за да не се стига до поскъпване на тока с 3-4%. Това се налага, за да може да се вдигне цената на въглищата от „Мини Марица-изток”, без това да се отрази на цената на тока за крайните потребители.

Междувременно вчера бяха публикувани данните за финансовото състояние на държавните енергийни компании.

От тях става ясно, че основният балансьор в системата – НЕК, никак не е в завидно състояние. За 2012 г., ако не се отчитат приходите на компанията от съучастия и други постъпления, НЕК е на минус с 243 млн. лв.

В сравнение с 2011 г. това е влошаване на финансовия резултат със 161 млн. лв. Ако в сметката се включат приходите от съучастия, тогава загубата на НЕК се намалява, но все още остава в размер на впечатляващите 99,9 млн. лв. при печалба от 68,8 млн. лв. през 2011 г.

Затова в доклада си към финансовия отчет за миналата година от НЕК пишат, че компанията вече не е в състояние да покрива загубата от продажбите на ток за регулиран пазар. Според НЕК с цените, които регулаторът й определя, компанията не може да извършва инвестиционната си дейност и не може да изпълнява нормално задълженията си за изкупуване на еленергия.

Малко по-добре изглеждат нещата за първите три месеца на 2013 г. Благодарение на 36% ръст в производството на ВЕЦ-овете, собственост на НЕК, финансовият резултат е положителен в размер на 43 млн. лв.

Преносният оператор ЕСО също отчита загуба. За 2012 г. тя е в размер на 38 млн. лв. За първите три месеца на тази година обаче операторът е на плюс с близо 30 млн. лв.

За разлика от НЕК и ЕСО държавната ТЕЦ е приключила 2012 г. на сериозна печалба – 51 млн. лв. За първото тримесечие на 2013 г. обаче ТЕЦ „Марица-изток 2” е на загуба от 15 млн. лв. От ТЕЦ-а я обясняват с ограниченията, които ЕСО налага заради ниското потребление, както и с увеличените такси пренос и достъп за износ, срещу които роптаят и търговците на ток.

Въпреки двойния спад спрямо 2011 г. и държавните мини са приключили на плюс миналата година – с 5,3 млн. лв. За първото тримесечие обаче „Мини Марица-изток” са на минус с 8 млн. лв.

С най-завидна печалба от всички държавни енергиийни дружества

естествено е АЕЦ „Козлодуй”. Тя завършва 2012 г. на плюс с чисто 146,5 млн. лв., което е с 28% повече в сравнение с 2011 г. През първото тримесечие на тази година обаче печалбата на АЕЦ „Козлодуй” пада с 13 на сто в сравнение с януари-март 2012 г. Бруто тя е в размер на 66,3 млн. лв.

По 26 бона на година вземат в борда на БЕХ

 82 хил. лв. е платил Българският енергиен холдинг (БЕХ) през миналата година за заплати, осигуровки, социални разходи и обезщетения на 3-членния борд на директорите си. Това показва отчетът на БЕХ. Под шапката на холдинга са общо осем държавни енергийни компании, включително „Южна връзка“, създадена за изграждане на интерконекторните връзки.

В сравнение с 2011 г. разходите за членовете на съвета на директорите намаляват с 36 млн. лв. Това означава, че през миналата година средната сума, която е получил всеки в борда, е 26 хил. лв. на месец, това прави около 2100 лв.

От отчета на БЕХ още става ясно, че през миналата година холдингът е получил 560 млн. лв. дивиденти от дъщерните си компании при 234 млн. лв. през 2011 г. Печалбата на холдинга в края на миналата година е 285 млн. лв. През 2012 г. БЕХ е предоставила 205 млн. лв. заем на дъщерните си компании. За първите три месеца на 2013 г. няма предоставени нови заеми на дъщерните компании, но от БЕХ отбелязват, че размерът на просрочените от тях задължения остава висок – в размер на 427,3 млн. лв.
.
Искаме по-голям износ за Турция
България ще поиска от Турция да увеличи вноса на ток от България. Това ще стане по време на днешната визита на министъра на икономиката и енергетиката Асен Василев и заместника му Божан Стоянов в Истанбул. Там те ще се срещнат с турския министър на енергетиката и природните ресурси Танер Йълдъз.

Увеличаването на експорта на еленергия към Турция е една от спешните мерки за решаването на проблемите в енергетиката, които Асен Василев обяви малко след встъпването си като служебен министър. В средата на април от ЕСО обявиха, че вече е увеличен преносният капацитет към Турция.

Наред износа ще бъде обсъдено и създаването на съвместен комитет между България и Турция по въпросите на енергетиката. Тема на разговор ще бъде и увеличаването на трансграничния капацитет на електроенергийния интерконектор между двете страни.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 29 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8552
GBP 2.4796 2.4887 2.3499
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив