10 критерия за граждани и 10 за фирми, достатъчни НАП да почне проверка Често пазаруване на скъпи бижута или пътувания в чужбина и шопинг на луксозни стоки там могат да докарат данъчните на проверка
Често пазаруване на скъпи бижута или пътувания в чужбина и шопинг на луксозни стоки там могат да докарат данъчните на проверка. При условие обаче, че пред тях са декларирани доходи, които не позволяват подобен начин на живот.
Същото условие важи и ако се правят вноски на лизинг за скъп автомобил, а са обявени доходи около средните, ако работодатели посочват пред данъчните в справките си, че са превели солидни суми, но получателят не ги е обвил в данъчната си декларация или пък едноличен търговец обявява загуба вече трета година, а държи скъп офис в центъра на голям град.
Понякога проверката може да се направи и след посещение в банка или обменно бюро, особено ако го правите често, без това да е свързано пряко с работата ви.
Ако при проверката данъчните установят разминаване между доходите и разходите, ще последва и ревизия.
Над 80 са критериите, по коитоданъчните правят селекция на рискови данъкоплатци
Кога гражданин може да бъде проверен?
1.Ако в НАП има сведения, че е получил определени доходи, но той не ги декларира. Източник са служебните данни от работодателите, които те пред заплаха от солидни глоби предоставят на данъчните.
2.Ако няма легален източник на доходи, а пътува често в чужбина и на връщане декларира скъпи покупки. Данните за това се получават регулярно от всички ГКПП-та, през които се напуска страната.
3.Ако много често в данъчните декларации човекът е посочил заеми от роднина или приятел. В случай, че те се окажат също нередовни пред данъчните или пък живеят в чужбина -директно се поръчва ревизия
Опитът на данъчните показва, че в 80% от тези случаи заемът се оказва просто алиби.
4.Ако често е късметлия, който не просто играе тото, лотарии, телевизионни игри и други, а редовно печели. По правилата всеки, който изплаща печалба от такива игри, прави това по банков път. Банките пък са длъжни да докладват за всеки съмнителен трансфер, а честият превод на малки суми, но редовно или на по-големи суми към един и същи получател, са съмнителни.
5.Ако плаща лизингови вноски за автомобили, месечният размер на които стига до 80% от официално декларираните доходи, също следва проверка. Лизинговите къщи са задължени да докладват в НАП такива случаи, както и да правят проверки по сигнал.
6.Ако непрекъснато превежда или получава пари от и към чужбина без задоволително обяснение, банките или финансовите институции, през които минават тези преводи, също са длъжни да подадат сигнал, а данъчните да проверят основанията за превода и източника на парите.
7.Ако непрекъснато влага в имоти, част от които продава периодично, също ще влезе в полезрението на данъчните. Данни за чести сделки от един и същи човек е задължена да подаде Агенцията по вписванията.
8.Застрахователните компании също подават информация, ако издават полици за голямо имущество, което принадлежи на един и същи човек или на свързани лица. Има специални указания, според които за съмнителен клиент минава всеки, който иска застраховка за имот, който е неприсъщ по размер за общото му състояние, или пък сключва повече от една застраховка в един и същи ден за суми, близки до 30 000 лв., с различни титуляри, но с родствена връзка.
9. Всички пощенски служителиса инструктирани да докладват, ако клиенти правят много преводи - например по 7-8 на месец, но не към един получател, а към различни. Или обратното - клиент получава от различни наредители много често суми.
10. Задължителна проверка ще има и ако някой, който е подавал регулярно данъчна декларация, спре да го прави изведнъж, не отговаря на посочените от него последен адрес и телефон.