Служителите в об-ществения сектор се трудят час и половина по-малко от заетите в частния за период от една работна седмица
Това показват данни на НСИ за първото тримесечие на 2015 година.
Според Кодекса на труда работната седмица у нас е 40 часа, като удължаването й предвижда специално изискване до инспекцията по труда. Статистиката показва, че чиновниците работят средно по 38,7 часа, докато заетите в частния сектор по 40,2 часа. В същото време средната заплата на трудещите се в държавните и общински структури е била 883 лв. или с 32 лв. по-висока от тази, която предлага бизнесът. Както "Монитор” писа работодатели се оплакват, че младите българи, които излизат на пазара на труда искат да работят в публичния сектор именно заради по-високата заплата. По данни на НСИ в края на март в реалния бизнес са се трудели около 1,8 млн. българи. Публичният сектор пък осигурява прехраната на около 710 400 служители. Това означава, че работещите в края на първото тримесечие са били над 2,9 млн. души или 47,7% от българите между 15 години и 64 години. Най-много заети има в сектор "Прера-ботваща промишленост” и "Търговия” т.е. в сферите, в които се търсят предимно хора със средно образование. Според проучване на Българската стопанска камара половината от висшистите у нас са непотребни на пазара на труда.
Причината е, че около 70% от младежите учат хуманитарни науки, а бизнесът търси технически кадри.
Статистиката показва още, че в края на първото тримесечие на 2015 година близо 5% от безработните са били висшисти, а всеки десети е притежавал диплома от гимназия.