20 Декември 2024, 13:07 Днес (2) | Вчера (1)

Ще минаваме от МТел към други със същия номер

28 Декември 2005 09:58 в-к "Новинар" по статията работи:
A+ A-

Лоби на мобилния оператор бави в парламента нов закон

Абонатите на един мобилен оператор ще могат да се прехвърлят към друг оператор заедно с досегашния си телефонен номер от 2007 г., съобщи Георги Александров, председател на КРС.
Това означава, че всеки, който е абонат на МТел, ще може да мине към друг оператор, като запази телефонния си номер, включително с кода от трите осмици или друг. Така е вече в европейските страни.
България е поела пред Европейската комисия ангажимент да въведе преносимост на телефонните номера от 2007 г. за мобилните мрежи и от 2009 г. за фиксираните мрежи, обясни Александров. На практика това ще стане със закона за електронните съобщения, който ще бъде приет до март 2006 г.
Технически проблем за преносимостта на мобилните номера няма, каза шефът на КРС. Ако абонат на МТел иска да мине примерно към Вивател или ГлоБул, той ще сключи договор с третия GSM оператор и номерът му 0888.... ще остане същият. Но за разговорите през този номер вече ще плаща на Вивател или ГлоБул вместо на МТел.
В момента Вивател предлага услугата за избор на номер срещу 30 лв. Така всеки, който иска да мине към тях, може да си запази номера, но ще трябва да смени кода. От 2007-а това прехвърляне ще става заедно с кода и безплатно.
В момента абонат на МТел не може да мине към друг мобилен оператор със стария си номер, което създава пречки за навлизането в пазара на новите оператори и създава привилегии за първия. Така, когато ГлоБул навлезе на пазара на мобилни услуги, мнозина само заради номера и контактите си останаха абонати на първия мобилен оператор. След време заради цените и заради услугите някои си купиха по два мобилни апарата за всяка от мрежите, а недоволните направо преминаха към втория мобилен оператор. Със старта на Вивател отново изникна проблемът с номерата.
С новия закон за електронните услуги, който би трябвало да интерпретира действащата в Западна Европа регулаторна рамка, през 2006 г. у нас ще се въведат правила, които ще позволят на комисията да регулира доста по-прецизно телекомуникационния сектор, съобщи още Александров. След влизане на закона в сила КРС ще следи и дали цените на оператора със значително въздействие на пазара, какъвто е МТел в момента, са разходоориентирани. Досега Комисията се намесваше да регулира цените на БТК. Сега вече ще се намесва и за цените на МТел, ако не отговарят на разходите за услугите.
При системно нарушение от оператора или при липса на одобрена методика за определяне на разходоориентирани цени, регулаторът ще може да наложи цени, каза Александров.
Новата регулаторна рамка, която ще се въведе със закона за електронните съобщения, ще има регулация на цените за взаимно свързване на големите оператори. Така МТел няма да може да определя висока цена за обаждане от мрежата на БТК към неговата мрежа. Тоест цената на разговора от телефонен пост на БТК с абонат на МТел вече няма да излиза по-скъпа, отколкото до телеком в Германия.
Според източници в парламента проектозаконът за електронните съобщения, поради това, че не е изгоден за МТел, се бави от лобито на компанията в законодателната власт, главно от депутати от БСП. Без този закон обаче България няма да изпълни европейските изисквания и законодателство, с което приемането на страната в ЕС от 1 януари 2007 г. е невъзможно.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 19 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8634
GBP 2.4796 2.4887 2.3701
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив