Прокуратурата започва проверка на басейновите дирекции
Обстановката в страната постепенно се нормализира след проливните дъждове, които миналата седмица предизвикаха наводнения на много места в страната. Равносметката показва, че от потопите са били засегнати около 80 селища у нас, а много семейства са останали без покрив над главата си. По предварителни данни щетите само в Бургаско, където загинаха трима души и вчера бе обявен за ден на траур, са над 1,5 млн. лв.
Бедственото положение в Гълъбово, където бяха залети 102 къщи, бе отменено, но ситуацията в Берковица продължава да е тежка. Местните хора все още имат остра нужда от храна, вода, лекарства и дрехи. Бедственото положение остава и в Харманли и Симеоновград, които са сред най-пострадалите общини.
Все още има селища без ток, съобщи Нова телевизия. Десетки семейства са останали без покъщнина след пороя, залял приморското село Ново Паничарево. След потопа там щетите са най-големи, след като близо 50 къщи бяха унищожени от двуметрова вълна от река Ропотамо. По-спокойна е ситуацията в димитровградското село Странско, където в събота под вода останаха над 30 къщи.
Движението на влаковете в участъците Стара Загора – Димитровград и Стара Загора – Чирпан е възстановено, съобщиха от БДЖ.
"Определено мога да кажа, че има общини, които явно са си свършили работата и в които се вижда, че водата по улиците се поема от шахтите, докато има общини, които явно не са свършили тази работа и оттам вече, както се казва, в коритата на реките вода няма, а по улиците – до колене", коментира пред БНТ служебният министър на вътрешните работи Йордан Бакалов. Преди повече от седмица той е изпратил писма до общините да си почистят коритата с подробен списък какво трябва да се направи – дерета, канализации, речни корита. Една от възможните мерки за ограничаване на щетите от наводнения при обилни валежи е да се глобяват общините, които не си вършат работата, превантивно, коментира той. С решение на Министерския съвет е поискан мониторинг на водоемите в страната, за да се разбере къде е проблемът и защо всеки по-силен дъжд се превръща във воден ад за България.
Междувременно Върховната административна прокуратура е разпоредила проверка в басейновите дирекции и в общините по повод невижданите наводнения в страната, съобщиха от държавното обвинение.
Изискани са документи, които да удостоверяват дали е извършена предварителна оценка на риска от наводнения, дали са съставени карти на районите под заплаха от водно бедствие и дали е информирана обществеността за планирани мерки в случай на такова, се уточнява в съобщението.