Граждани и техници умишлено повреждат асансьори в различни градове на страната. Това е установила Държавната агенция за метрологичен и технически надзор
Първоначално такива сигнали са изпратили граждани, а след проверки от агенцията това е било доказано, обяви заместник-министърът на икономиката Даниела Везиева.
"Независимо какъв е мотивът за нерегламентираните намеси, никой няма право да си играе с живота и здравето на хората.Трябва да заострим вниманието на цялото общество към този проблем, който се наблюдава в доста градове в България. Апелирам към това да бъдем по-внимателни на кого си поверяваме живота", допълни още тя.
Според Везиева тези случаи са свързани и с факта, че се работи по затягане на контрола върху дейността на фирмите, които се занимават с поддръжка и сервиз на съоръженията. "До октомври ще бъде въведен електронен регистър за самите съоръжения и в реално време те ще се наблюдават извършваните ремонти и профилактични прегледи. В този регистър ще съществуват и данни за фирмите, които извършват работните дейности с индивидуален код на всяко съоръжение, ще бъде създадена камара за самоконтрол между поддържащите фирми с амбицията за сериозно свиване на сивия сектор, допълни още Везиева.
Пред медиите бе представен и видеоматериал, заснет от охранителни камери, монтирани със съгласието на обитателите на жилищна кооперация в страната, с нерегламентирана намеса по подемно съоръжение, както и в обществени сгради в София с често пребиваване на хора. Материалите са предадени на компетентните органи.
Председателят на агенцията Стефан Цанков съобщи , че за първото тримесечие на 2015 г. са проверени около 1800 асансьора, от които 18% са спрени заради техническа неизправност. Спрямо миналата година процентът намалявал.
През последната година имаше няколко инцидента с повредени асансьори, включително и със смъртни случаи.