Европейската комисия засега спира да разследва корпоративните данъчните практики на пет страни членки: България, Хърватия, Гърция, Латвия и Словения, информира ДПА
От други 15 държави, сред които Германия, Франция и Италия, бе поискано да представят подробности за данъчните облекчения, предоставяни на отделни компании. Мярката е част от разследване на корпоративните данъчни режими в страните от ЕС.
Правителствата по света се опитват да затегнат контрола върху избягване на корпоративните данъци. Темата доби популярност, когато миналата година в ЕС се появиха подозрения, че Люксембург е помогнал да стотици мултинационални компании да избегнат данъци за милиарди евро.
ЕК вече разследва официално данъчните схеми, създадени за Apple в Ирландия, Starbucks в Холандия, Amazon и финансовото подразделение на Fiat в Люксембург.
През декември разследването бе разширено, като Брюксел поиска от всички 28 страни членки списъци с компаниите, към които данъчните власти са имали специално отношение между 2010 и 2013 година, припомня ДПА.
Въз основа на тази информация сега Еврокомисията иска данни за данъчните облекчения на общо близо 180 компании.
Еврокомисията е засилила натиска върху Полша и Естония да осигурят цялата информация, изискана през декември.
Естония и Полша имат едномесечен срок да предоставят забавена информация за данъчните си практики или ще бъдат изправени пред съда, предаде Асошиейтед прес.
От всички останали - с изключение на България, Хърватия, Гърция, Латвия и Словения - е поискано да представят още подробности за схемите на корпоративно облагане, т.е. Те продължават да са обект на разследване, допълва ДПА.
При изготвянето на данъчни постановления властите в отделните страни имат свобода на действие. Комисията се притеснява, че някои страни членки използват този инструмент, за да облекчат данъчното бреме на отделни корпорации, като им позволяват да платят по-ниски данъци. По този начин те им дават конкурентно предимство. Ако това се прави избирателно (например,
в полза на мултинационални компании, но не и на местни фирми), тази практика може да бъде определена като държавна помощ, а тя е забранена.