Мултинационалните компании, които изпращат спечелени пари от приходи, изкарани във Великобритания, към офшорни дестинации, ще трябва да плащат 25-процентов данък за пренасочване на печалби, съобщиха официални представители, цитирани от ДПА.
Финансовият министър Джордж Озбърн заяви пред британския парламент, че с така наречения данък Google tax ще се облагат печалбите, които "изкуствено" се изнасят от страната.
Налогът носи името Google, тъй като ще засегне предимно големи мултинационални компании с централи в САЩ, които работят във високотехнологичния сектор.
Американската компания Google агресивно е избягвалa плащането на корпоративен данък във Великобритания, констатира миналата есен доклад на парламентарна комисия в Камарата на общините и призова данъчните да провеждат по-задълбочени разследвания срещу подобни нарушения.
Разследването и констатациите, описани в 64 страници, бяха оповестени публично, като еднозначно показват, че Google е виновен за използване на "изкуствена данъчна конструкция" и извеждането на "огромна печалба", получена във Великобритания извън обсега на данъчната система на Обединеното кралство.
Така или иначе си остава фактът, че от 2006 до 2011 г. Google е генерирала 18 милиарда долара приходи от Великобритания, като за същото време е платила едва 16 млн. долара данъци там.
Google неколкократно отрече обвиненията в избягване на плащането на данъци, разяснявайки на изслушванията пред комисията през май, че нейните рекламни продажби във Великобритания са били осъществени в Ирландия, страна с по-ниска ставка на корпоративния данък (12.5% спрямо 22 на сто в Обединеното кралство). "За да се избегне британският корпоративен данък, Google твърдят, че продажбите й на клиенти във Великобритания се извършени в Ирландия въпреки ясните доказателства, че по-голямата част от дейностите по продажбите се извършват във Великобритания", се посочва в доклада.
Корпоративното данъчно облагане се превърна в горещ международен политически значим въпрос през последните месеци, особено с оглед на жертвите, които обикновените хора са принудени да правят заради мерките за строги икономии, а в същото време големите компании пренасочват печалбите от страните, където са добити, без да плащат данъци.