Генералният диретор на МВФ отново призова за реформа на световния финансов сектор чрез създаването на по-интензивен контрол и чрез разрешаването на проблема със "свръхраздутите банки"
Генералният директор на МВФ Кристин Лагард заяви, че еврозоната трябва приоритетно да продължи да изчиства финансовия сектор, като затваря някои банки, ако е необходимо, съобщават световните медии.
"Приоритетът трябва да бъде продължаването на изчистването на банковата система чрез рекапитализиране, преструктуриране и, ако е необходимо, затваряне на някои банки", заяви тя на конференция в Ню Йорк. За да се възползва от международен спасителен план, Кипър трябваше неотдавна да се съгласи на драстично съкращаване на финансовия си сектор чрез поставянето в състояние на фалит на Лаики банк, втората по големина в страната.
Според Лагард няколко банки от периферията на еврозоната "едва започват да се възстановяват" и продължават да страдат от липса на капитали, орязани значително от лошите кредити. "Дори извън периферията броят на банките трябва да бъде намален", а икономическият им модел – подобрен, допълни Лагард. Няколко дни преди публикуването на новите прогнози за икономиката на МВФ тя заяви, че не очаква растежът на световната икономика да бъде много по-висок тази година, отколкото през 2012 г.
"САЩ през 2008 г., Кипър днес, виждаме какво става, когато банковият сектор предпочита незабавната печалба пред дългосрочните ползи, подхранвайки система, която в крайна сметка дестабилизира икономиката", посочи Лагард. Генералният диретор на МВФ отново призова за реформа на световния финансов сектор чрез създаването на по-интензивен контрол и чрез разрешаването на проблема със "свръхраздутите банки", които са прекалено големи, за да обявят фалит.