10 Януари 2025, 18:37 Днес (1) | Вчера (3)

Без осигурителен посредник при смяната на пенсионен фонд

09 Септември 2003 в-к "Дневник" по статията работи:
A+ A-

Фигурата на осигурителния посредник да отпадне при протичането на процеса по прехвърляне на членове от един пенсионен фонд в друг. За този вариант постигнаха консенсус представителите на осемте пенсионни фонда и Комисията за финансов надзор по време на дискусията на Наредбата с която се регламентира смяната на пенсионен фонд.

Предложението, което ще бъде записано в подзаконовия акт, който вече е приет на първо четене, е заявлението за промяна на фонда да се подава лично или с нотариално заверено пълномощно, в което изрично да е записано името на упълномощеното лице.

Заявлението ще се попълва по образец в четирислоен екземпляр, където личния подпис ще е задължителен атрибут.

По този начин (въпреки че не се избягва намесата на посредници на 100%) се очаква да бъдат ограничени до минимум възможностите за злоупотреби и фалшификации, които със сигурност щяха да се проявят ако посредниците участваха в процеса.

От осигурителните компании бяха предложили заявленията да се подават в независима институция, роля която засега единствено може да се изиграе от Националния осигурителен институт. Управителят на НОИ Йордан Христосков обаче не се съгласи с това предложение. В крайния вариант на Наредбата най-вероятно ще остане текстът, че заявлението за смяна на фонд се подава в приемащото дружество. Пенсионните фондове отново се разделиха по традиция на големи и малки, като по-активни в дискусията бяха представителите на първата група.

Очакванията са обаче, че "малките" фондове ще бъдат по-агресивни в кампанията по привличане на нови членове. Като цяло се предвижда, че съществени прехвърляния надхвърлящи 5-10% от членската маса няма да има, но практиката може да покаже и нещо друго. В Чили например една трета от осигуряващите се са се възползвали от правото си по избор на нов фонд. Ако отново не се изявят субективни фактори като синдикален и работодателски натиск, най-вероятно един член ще се възползва от правото си на прехвърляне като сравни постигнатата доходност и предлаганите условия.

Фондовете и държавата не се разбраха как и кога да се удържа таксата за прехвърляне, която се предвижда да е 20 лв. Предложенията са таксата да се удържа от старото дружество или в момента на подписване на новия договор или преди превода на натрупаните средства по осигурителната партида на осигуряващия се. Без решение остана и въпросът дали таксата да се плаща от заявителя или да се удържа от партидата му. В наредбата обаче сега е записано, че осигурителното лице само избира между тези два варианта.

Обсъжданията на спорните моменти ще продължат и в петък на среща между пенсионните фондове и финансовия надзор. Според Бисер Петков, ръководителя на управление "Осигурителен надзор" до края на септември наредбата трябва да бъде приета и на второ четене.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 10 Януари 2025
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8979
GBP 2.4796 2.4887 2.3337
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив