15 Ноември 2024, 09:38 Днес (0) | Вчера (5)

Всяка година броят на застрахованите туристи е повече от скромен, а пострадалите се увеличават

28 Януари 2005 12:34 INSMARKET по статията работи: 1
A+ A-

"Силните" месеци за зимен спорт и отдих са януари, февруари и март. Тоест предстоят. И въпреки че планинската култура на туристите расте, процентът застраховани не е такъв, че да покрие разходите за издръжката на Планинската спасителна служба.

Разходите са за квалификация на спасителите, за постовете и съоръженията, за защитната екипировка, за медицински, технически и енергийни консумативи. И тъй като ПСС не е на бюджетна издръжка, средствата са крайно ограничени и недостатъчни. Това е "техническата" реалност в службата. Екипите работят повече с ентусиазъм, отколкото със средства. А пострадалият не се нуждае от обяснения, а от помощ. И когато няма сключена застраховка, но претърпи инцидент, тогава към болезненото усещане от контузията се прибавя и неприятният самоукор по повод цената на услугите.
Около 285 лв. струва оказването на помощ при нещастен случай в планината и 205 лв., ако е на ски-пистата. Търсенето на загинал в планината се таксува 455 лв., а при повече от 24 часа - по 20 лв. на час. Самата акция за търсене пък струва 370 лв. (при повече от 24 часа 20 лв./час). Лавинната акция без прибиране на пострадал е 285 лв., а ако е включено и прибирането, сумата нараства на 955 лв. (като при повече от 48 часа се добавят по 20 лв./час). Цената на транспортирането на тленни останки на загинал в планината е 143 лв. По-често използваните заявки за транспортиране на пострадал със специални спасителни средства на ПСС са 82 лв.
Планинската здравна осигуровка отдавна е начин на мислене за западните туристи и е влязла в практиката на жителите на планинските туристически държави. Там е немислимо практикуване на ски, алпинизъм, сноуборд, парапланеризъм, планински велосипед, туризъм без такава планинска застраховка. Ако оставим настрана сигурността, тя е и икономически изгодна, защото, ако няма застраховка, пострадалият във всички случаи плаща разходите по спасителните операции. У нас планинската застраховка предлага директно разплащане към Планинската спасителна служба. Полицата струва около 20 лв., има едногодишна давност и покрива разходи до 1000 лв. За една седмица (колкото средната продължителност на ски-ваканциите) цената на застраховката варира от 1.5 лв. до 3 лв. Няколко компании предлагат "Планински застраховки" - HDI, "Витоша - Живот" и други.
Основното застрахователно покритие на тези застраховки включва временна загуба на трудоспособност от злополука, трайна загуба на трудоспособност от злополука и смърт от злополука, а допълнителното покритие - медицински разходи; ритуални разходи и спасителни разходи.
Застраховката в HDI се сключва за срок от един ден до една година, а минималната застрахователна сума е 1000 лв.
Срокът на застраховката във "Витоша - Живот" е от 5 дни до 1 г. и се избира от застрахования. Общият размер на плащанията от застрахователя е до размера на застрахователната сума, като минимумът е 1000 лв., а максимумът - 10 000 лв.
И ако при всички тези постоянно повтаряни убедителни сравнения, тръгвайки към планината, не сме си направили планинска застраховка, значи и за нас важи поговорката "Скъп на триците - евтин на брашното".

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Който може да си позволи зимна почивка, може да си плати и символичната сума за застраховката задължително - както се плаща курортната такса. Това
се отнася и за летния туризъм по морето.
#1 | от Бечо | преди
Валидни за 16:10 14 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8400
GBP 2.4796 2.4887 2.3447
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив