Автомобилното застраховане заема 59.46% от брутния премиен приход на общозастрахователните компании в България, сочат данните за 2002 г. на управление "Застрахователен надзор" към Комисията за финансов надзор.
Автомобилното застраховане заема 59.46% от брутния премиен приход на общозастрахователните компании в България, сочат данните за 2002 г. на управление "Застрахователен надзор" към Комисията за финансов надзор. В същото време на този тип полици се падат и 76.37% от изплатените обезщетения. Средната щетимост за сектора през 2002 година е 40.25%, което е по-малко от резултата през 2001 г., когато тя бе 53%. Данните на служителите на Румен Гълъбинов показват още, че през 2002 г. постъпленията от застраховки са се увеличили с 19.41%. Този ръст обаче се дължи най-вече на увеличените цени по някои полици, а не толкова на разширяване на клиентската база, смятат експерти от пазара. Разместване в челната тройка през 2002 г. не се наблюдава, като "Булстрад" е лидер с пазарен дял от 21.65%, следван от "Алианц България" и ДЗИ, съответно с 18.12% и 14.44%. По все още неофициални данни за първото тримесечие на 2003 г. ДЗИ е изместил от второто място конкурента си "Алианц".
През миналата година с най-голям дял в приходите от общо застраховане е полицата "Автокаско". На нея се дължат точно една трета от постъпленията на двадесетте работещи в този бранш дружества, или 153.6 млн.лв. Лидер тук с почти 34 на сто дял е "Бул инс", следван от "Алианц България" с 19%. Средната щетимост на този тип застраховане през 2002 г. е 62%, което е с 50 на сто повече от средното за пазара. По другата автомобилна застраховка - "Гражданска отговорност", компаниите са реализирали постъпления за около 124 млн. лв. (в т.ч. и по "Зелена карта, което по същество е "Гражданска отговорност" за чужбина). Лидер по това перо в приходите на застрахователите е "Булстрад" с дял около 44%, следван от ДЗИ с 19 на сто. Щетимостта по "Гражданска отговорност" е 39%. Прави впечатление, че общият премиен приход по "Зелена карта" за миналата година е 44 млн. лв, въпреки че досега данните от дружествата сочеха за около 33 млн. лв. От тези 44 млн. лв. малко над 76% се дължат на дейността на "Булстрад", който до април 2002 г. имаше единствен право да продава този тип полици. Останалите седем компании, които са членове в новосъздаденото национално бюро "Зелена карта", са събрали малко под 10.5 млн. лв., което беше в рамките на очакванията. След "Булстрад" на второ място по приходи се нарежда ДЗИ, който държи в края на 2002 г. дял в този тип застраховане от около 5.5%, следван от "Алианц България" с 4.3%. Щетимостта по "зелената карта" е около 36%, което е по-ниско от средното за пазра. Около 99.7% от изплатените обезщетения през 2002 г. са извършени от "Булстрад". Полиците "Пожар" и "Природни бедствия" се нареждат по приходи веднага след автомобилното застраховане с постъпления от 94 млн. лв., което представлява около 20 на сто от общите приходи. Най-активен на този сегмент е била през 2002 г. "Енергия" с дял от 23.4%. "Енергия" е съвместно дружество на НЕК и "Алианц България" и застрахова срещу рискове енергийните обекти в страната. На второ място е ДЗИ с дял от 22.6%. Интересен факт е, че този тип застраховка е с нищожна средна щетимост от 21%. При "Енергия" дори изплатените обещетения възлизат на едва 2% от получените приходи. Полицата "Злополука" също има ниска щетимост - едва около 14%. По застраховките "Гражданска отговорност", свързана с летателни апарати, и "Релсови превозни средства" пък изобщо не са настъпили застрахователни събития.