Премиерът Дейвид Камерън се е обявил за "необратими" и "правно обвързващи" гаранции, че правото на ЕС ще се промени в някакъв момент в бъдещето
Премиерът на Великобритания Дейвид Камерън е приел, че не може да постигне промени на договора на страната за членството й в Европейския съюз, преди да бъде проведен референдума дали страната да остане в съюза.
Вместо това той се е обявил за "необратими" и "правно обвързващи" гаранции, че правото на ЕС ще се промени в някакъв момент в бъдещето, предаде Би Би Си.
Според кореспондент на Би Би Си тези, които искат да напуснат ЕС вярват, че са необходими съществени промени в законодателството на общността за постигането на целите на премиера.
Това включва опция за отказване от "все по-тесния съюз", предлаган от Брюксел, засилване на суверенитета и правомощията на националните парламенти, така че групи от тях да може да блокират предложено законодателство на ЕС.
Камерън иска също така да се гарантира, че социални помощи, като например данъчни кредити, няма да са достъпни до мигранти, които са били във Великобритания по-малко от четири години.
Сред исканията на британския лидер, които ще бъдат представени пред колегите му, са и ограничаването на помощите за работници от други държави от ЕС, гаранции, че еврозоната няма да налага условия на държавите извън нея, както и реформи при регулациите на търговските сделки и единния пазар.
Подкрепа спрямо исканията на Камерън изрази германският канцлер Ангела Меркел, която заяви, че въпреки това би искала страната да остане в рамките на съюза.
По всяка вероятност европейските лидери ще се върнат към британския въпрос и на срещата си през декември, въпреки че според дипломати намирането на консенсус по въпросите може да отнеме месеци и дори по-дълго.
"Това е първата среща на върха на ЕС, на която предоговарянето на отношенията с Великобритания формално е в дневния ред", заяви Дейвид Камерън в официално съобщение. Според дипломати не се знае кога премиерът ще успее да представи своите искания, тъй като лидерите имат да обсъждат други сериозни кризи като тези с емигрантите и фалита на Гърция.