Според Асоциацията на индустриалния капитал в България би трябвало да има нотариална заверка при прехвърлянето на партида от частен фонд към държавното осигуряване, което би намалило възможността за натиск от работодателя
В проектонаредбата, която дава възможност за прехвърляне на партидите си от частен фонд в държавното осигуряване, има редица непълноти и противоречия, съобщиха представители на работодателски организации. Във вторник изтече срокът, в който заинтересованите страни е трябвало да предадат своите становища по наредбата, уточнява изданието.
Първата критика е, че документът не гарантира равнопоставеност, а за да бъде упражнено правото на избор, осигурените трябва да разполагат с необходимата информация. Тъй като става въпрос за две несравними по естеството си системи на пенсионно осигуряване - разходопокривна и капиталова, НАП би трябвало да предостави подробна информация за последиците от прехвърляне на средства от частните пенсионни фондове към съответните държавни фондове, смятат от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ).
От организацията посочват, че в заявлението, с което ще става прехвърлянето, присъства твърде малко лична информация, като не се изискват трите имена на собственика на партида и данни за документ за самоличност, което е предпоставка за грешки и злоупотреби. "Проектонаредбата не предвижда осигурените да получат документ колко пари се прехвърлят от партидата им към Сребърния фонд, което не им дава възможност за контрол върху техните лични средства и нарушава правото им на свободен избор", смята директорът "Индустриални политики" в АИКБ Теодор Дечев.
Според организацията би трябвало да има нотариална заверка при прехвърлянето на партида от частен фонд към държавното осигуряване, което би намалило възможността за натиск от работодателя.